Ile żyją wszy na pościeli?

Wszy są utrapieniem praktycznie każdego rodzica, kiedy dzieci chodzą do przedszkola lub szkoły. Roznoszą się błyskawicznie, szczególnie gdy dzieci mają kontakt z rówieśnikami przed większość dnia. Dziś jednak w aptece można znaleźć wiele skutecznych preparatów eliminujących wszawicę. Warto jednak poznać „wroga”, po to, by skutecznie z nim walczyć.

Cykl życia wszy

Cykl życiowy wszy trwa około miesiąca i przebiega przez 3 etapy: dorosły osobnik, jaja, nimfa. Dorosły owad ma od 2 do 4 mm długości, jest koloru białego lub szarego, szybko porusza się po skórze głowy. Wesz jest trudny do zauważenia, gdyż przyczepia się do podstawy włosów, aby ssać krew. Żyje około miesiąca i może przetrwać tylko 1-2 dni poza ludzkim ciałem. W przypadku stosowania odpowiednich preparatów eliminujących wszy warto zmieniać pościel każdego dnia, przez trzy, a nawet cztery dni, podczas kuracji.

Jak można się zarazić wszawicą?

Samica jaja składa u nasady włosów 3-4 mm od powierzchni skóry głowy, od 6 do 10 jaj dziennie. Jaja otwierają się około tygodnia po złożeniu, dając początek nimfie. Jaja nie przeżywają poza ludzkim ciałem, a te znalezione na zewnątrz nie są zdolne do życia. Nimfa (nowo narodzony owad), wielkości główki od szpilki, gnieździ się na skórze głowy i potrzebuje tygodnia, aby dojrzeć do dorosłego owada. Do transmisji dochodzi przez kontakt bezpośredni, gdy głowy i włosy różnych osób stykają się ze sobą. Rzadko jednak do zarażenia dochodzi poprzez wspólne korzystanie z przedmiotów, takich jak szczotki, grzebienie lub odzież. Inwazja nie jest szczególnie związana z długością włosów, co może jednak stanowić przeszkodę w łatwym wykryciu gnid.

Jak się objawia wszawica i jakie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia?

Charakterystycznym objawem jest swędzenie, któremu mogą towarzyszyć ślady zadrapań czy zaczerwienienie skóry głowy. Czasami inwazja może przebiegać bezobjawowo, gdyż ten rodzaj pasożyta nie przenosi chorób zakaźnych. Głowę należy dokładnie obejrzeć, zwracając szczególną uwagę na okolice ucha i karku. Dojrzałe wszy są ledwo widoczne, ponieważ poruszają się szybko i łatwo się kamuflują. Diagnozę stawia się poprzez identyfikację gnid (jaj), które są białawymi kropkami o owalnym kształcie. Gnidy łatwo odróżnić od łupieżu, ponieważ są mocno przymocowane do podstawy włosów.

Nie odkryto jeszcze produktu, który może sprawić, że w 100 procentach uniknie się wszawicy. Innymi słowy, nie ma substancji, która tworzy niekorzystne środowisko do ich rozwoju. Najskuteczniejszą profilaktyką jest „wczesna diagnoza”, czyli wczesna identyfikacja przypadków i ich leczenie w celu zapobieżenia zarażeniu innych osób. Należy unikać wymiany przedmiotów osobistych, takich jak grzebienie, czapki, szaliki, wstążki, spinki do włosów, ręczniki. Chcąc mieć pewność, że powstrzyma się rozprzestrzenianie inwazji, konieczne jest, aby wszystkie osoby, które miały kontakt, oraz członkowie rodziny zostali poddani kontroli i ewentualnemu leczeniu preparatami w tym samym czasie.