Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwy często pojawiają się w naszych domach ukradkiem. Ich ukąszenia mogą sygnalizować początek inwazji, która może okazać się walką z wiatrakami. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać ukąszenia pluskiew, by móc szybko rozpocząć ich unieszkodliwienie.

Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy?

Ukąszenia pluskiew można rozpoznać po czerwonych guzkach, które zwykle są skupione na niewielkim obszarze skóry, często w rzędach od 1 do 5 guzków. Pluskwy mogą ugryźć kilka razy z rzędu. Tak naprawdę potrzebują krwi, żeby się wyżywić. Na początku inwazji może wystąpić pojedyncze ukąszenie pluskwy lub kilka pojedynczych ukąszeń pluskiew. Kiedy pluskwy ugryzą, ukąszenie jest płaskie, ale może szybko spowodować obrzęk skóry i swędzenie. Po ukąszeniu pojawia się również krwotoczna czerwona plama w środku obrzęku. Obrzęk tworzy czerwoną plamę o średnicy od 5 mm do 2 cm, w zależności od reakcji organizmu. Kolejny ważny sygnał ukąszenia pluskwy to swędzenie. Zwykle pojawia się po ugryzieniu i może utrzymywać się od 3 do 10 dni, w zależności od osoby.

Jak odróżnić ukąszenia pluskiew od ukąszeń innych owadów?

W przeciwieństwie do ukąszeń pluskiew, które zazwyczaj skupiają się w jednym obszarze ciała, ukąszenia komarów można znaleźć wszędzie tam, gdzie owady mają dostęp do skóry. Pluskwy gryzą przeważnie w nocy, gdy człowiek śpi (ponieważ nie lubią światła), komary natomiast gryzą w dzień i w nocy. Wreszcie pluskwy występują przez cały rok, w przeciwieństwie do komarów (które są bardziej rozpowszechnione latem). Główną różnicą między ukąszeniem pluskwy a ukąszeniem pcheł jest uczucie bólu. Pluskwa wstrzykuje środek znieczulający podczas ukąszenia, więc w momencie ukąszenia nie odczuwa się bólu ani swędzenia. Natomiast ugryzienie przez pchłę czuć od razu. Ponadto ukąszenia pcheł zwykle pojawiają się na dolnej części ciała, nogach i stopach.

Gdzie chowają się pluskwy?

Pluskwy mogą ugryźć wszystkie odsłonięte obszary ciała, a tylko w bardzo rzadkich przypadkach twarz. Niestety najczęściej atakują w nocy podczas snu. W przypadku osób śpiących w piżamach ukąszenia pluskiew występują wyłącznie na stopach, kostkach, dłoniach i karku.

Co powinno wzbudzić Twój niepokój? Obecność czarnych kropek na pościeli, ścianach lub wokół łóżek. Te małe czarne plamki to odchody, które pluskwy zostawiają po sobie. Obecność plamek krwi na prześcieradłach. Podczas snu możesz odganiać pluskwy pełne krwi. Obecność jaj, larw lub postaci dorosłych pluskiew, które zazwyczaj chowają się w szwach materacy, pod podstawą łóżka, za stolikami nocnymi, w listwach przypodłogowych lub w dowolnym ciemnym kącie pokoju.