Czym karmić jeża w ogrodzie?

Kiedy w łagodny letni wieczór siedzimy na zewnątrz w ogrodzie, możemy dostrzec przemykające po cichu płochliwe zwierzątka. To jeże, mali i pożyteczni przyjaciele ogrodnika, prawdziwi sojusznicy w opanowaniu wielu przeciwności roślin, w tym ślimaków, które uwielbiają. Żyją wśród roślinności i suchych liści, nie powodują uciążliwości i są naprawdę przydatne do prawidłowego, zrównoważonego gospodarowania przestrzeniami w ogrodzie. Niestety, sterylne, betonowe tereny sprawiają, że jeż nie może już znaleźć wystarczającej ilości pożywienia ani miejsca, w którym mógłby przezimować.

Dlaczego jeże w ogrodzie i na grządce warzywnej potrzebują naszej pomocy?

Niezielone podwórka, ogrody zbyt zniszczone przez powszechne stosowanie pestycydów oraz zbyt „czyste” i doskonałe, stale rozwijające się obszary przemysłowe, monokultury, konwencjonalne rolnictwo wykorzystujące pestycydy i środki owadobójcze, rozbudowa dróg i wreszcie zmiana warunków klimatycznych niepokoją naszych drażliwych przyjaciół. Jesienią znajdują mniej pożywienia, nie mają odpowiedniego schronienia przed drapieżnikami, a jeśli znajdą przyjazną jaskinię na zimę, ryzykują, że zostaną przedwcześnie wyrwane z niezbędnego snu zimowego, również ze względu na zmieniające się obecnie zimowe temperatury. Jeże często nie mogą znaleźć wystarczającej ilości pożywienia. Obecnie jeż jest gatunkiem chronionym przez polskie prawo, dlatego nie można na niego polować ani trzymać w niewoli).

Co można dać jeżom do jedzenia?

Kiedy znajdziesz jeża w swoim ogrodzie, możesz mu podarować:

  • karmę dla kotów lub psów
  • trochę wody, ponieważ świeża woda jest ważna, szczególnie latem i w okresach fal upałów.

Jeśli nie masz pod ręką karmy dla zwierząt, możesz wyjątkowo podać im: surową pierś z kurczaka, chudy surowy stek mielony, orzechy laskowe, włoskie, małe kawałki jabłek lub innych dojrzałych owoców lub całe jaja przepiórcze. Jeśli to mały jeż podawaj mu wyłącznie mleko dla kociąt lub szczeniąt, a nie krowie. Weź strzykawkę bez igły i nakarm go, trzymając w pozycji pionowej. Nigdy natomiast nie wolno dawać jeżom czekolady, resztek ze stołu (szczególnie jeśli zawierają tłuszcz przetworzony), cytrusów oraz chleba.

Wpuść jeże do swojej zielonej przestrzeni

Jeże mają dość duży zasięg w jakim się poruszają. W ciągu jednej nocy potrafią pokonać pięć kilometrów. Dlatego zwykle wędrują do różnych ogrodów w poszukiwaniu pożywienia. Aby jeż mógł przedostać się do Twojego ogrodu (i z niego wyjść, kiedy chce), należy w niektórych miejscach pozostawić kilkucentymetrowe odstępy między płotem lub siatką, a ziemią, aby jeż mógł łatwo wśliznąć się pod nie, na zewnątrz i wewnątrz.