Czym zmyć piankę montażową

Podczas wykonywania prac instalacyjnych przy różnych konstrukcjach należy stosować pianki montażowe w celu wyeliminowania pustych przestrzeni, spoin między ścianami oraz zapewnienia izolacji akustycznej bądź cieplnej. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie zmyć piankę montażową z rąk, by projekty z jej wykorzystaniem kończyły się sukcesem, a nie przykrym doświadczeniem.

Najważniejsze zasady usuwania pozostałości pianki montażowej

Praca z pianką montażową, przy zachowaniu środków ostrożności, nie jest trudna. Dlatego też pracę z jej wykorzystaniem może wykonać każdy. Jednak, jak w przypadku praktycznie każdej czynności, doświadczenie nabywa się z czasem. Dlatego też ubrudzenia się pianką, nie da się uniknąć. Jednak usunięcie resztek piany staje się bardzo problematyczne.

W przypadku, gdy pianka dotknęła skóry i nie zdążyła jeszcze stwardnieć, należy natychmiast przystąpić do jej usuwania. Najważniejsza zasada: staraj się nie pocierać plamy na skórze, w przeciwnym razie jej usunięcie może być znacznie trudniejsze. W przypadku, gdy resztki pianki są suche, ich usunięcie możliwe jest wyłącznie mechanicznie. Można to zrobić przy użyciu pumeksu lub szczotek o sztywnym włosiu. Jednakże zabieg taki wykonuj dopiero po posmarowaniu zanieczyszczonej skóry niewielką ilością oleju, wazeliny lub gliceryny. Ta wstępna procedura pomoże złagodzić działanie materiałów ściernych.

Zalecenia producentów pianek montażowych

Producenci pianek przygotowali również specjalne produkty zalecane do czyszczenia pistoletów, a także do okien, paneli drzwiowych i wszelkich miejsc, jakie można ubrudzić pianką w trakcie montażu. Nie produkuje się natomiast specjalnych płynów do usuwania pianki montażowej z rąk. Zmiękczanie poliuretanu możliwe jest jedynie pod wpływem silnych rozpuszczalników. Ze względu na ich negatywny wpływ na skórę, zastosowanie ich do czyszczenia obszarów skóry możliwe jest tylko w skrajnych sytuacjach. Jeśli jednak pianka znalazła się na dłoniach, doświadczone osoby używają standardowych środków czyszczących, takich jak nafta, benzyna, aceton lub benzyna lakowa.

Jak zabezpieczyć skórę po czyszczeniu?

Po zastosowaniu jednego lub kilku środków czyszczących omówionych powyżej należy umyć ręce wodą z dodatkiem delikatnego mydła. W przeciwnym razie, na skórze pozostaną resztki np. acetonu. Poza tym skóra została wystawiona na szkodliwe działanie wielu czynników chemicznych. Dobrze, jeśli po zakończeniu pracy, nawilżysz skórę kremem do rąk.