Jak pokruszyć węgiel na ekogroszek

Wydawałby się, że pokruszenie węgla na ekogroszek to proces, który można wykonać tylko w kopalni, bądź w miejscach skupu węgla. Wiele osób radzi sobie jednak w domowych warunkach, przy pomocy dedykowanych narzędzi lub własnej pomysłowości.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek znany jest ze swoich właściwości, do których zalicza się m.in. wysoka kaloryczność oraz niska emisyjność dwutlenku węgla. Jest więc przede wszystkim mniej szkodliwy dla środowiska, choć nadal jest paliwem kopalnianym, a więc także węglem kamiennym.

Na rynku można znaleźć wiele produktów, z których część może jedynie podawać się za ekogroszek. Bez wątpienia jednak dobry produkt można poznać po tym, ile w wyniku spalania pozostawia po sobie popiołu. Co więcej, ekogroszek powinien również mieścić w rozmiarze między 5 a nawet 31 mm.

Co jest potrzebne by pokruszyć węgiel na ekogroszek?

Sytuacja jaka ma miejsce na rynku, związana z brakiem dostępu do opału, czy też zwiększoną troska o środowisko i wprowadzaniem nowych regulacji, spowodowała, że coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań. Nie konieczne są one bezpieczne i skuteczne.

W zasobach Internetu znaleźć można wiele filmików instruktażowych jak samemu zbudować kruszarkę do węgla, która pomoże zamienić go w ekogroszek. Można również zakupić taką kruszarkę w dedykowanych sklepach, jeśli jesteśmy pewni, że przysłuży się na dłużej. Należy jednak podkreślić, że zbudowanie własnej kruszarki nie jest jednoznaczne z uzyskaniem ekogroszku o pożądanych właściwościach. Co w ostateczności może doprowadzić do sytuacji odwrotnej niż planowano.

Profesjonalna kruszarka – wady i zalety

Zakupienie profesjonalnej kruszarki wiąże się z kosztami, o czym już wspomniano. Czasem okazuje się bowiem, że została wykorzystana kilka razy i w rzeczywistości jej zakup nie zwrócił się nawet raz. Do zastosowania takiego sprzętu potrzebne jest również odpowiednie miejsce. Należy także poświęcić na cały proces dużo czasu. Do tego dochodzi również ewentualna awaria i konieczność naprawy lub zakupienia nowych części. To wszystko tak naprawdę wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jaka jest zatem zaleta takich zakupów? Bez wątpienia jest to cena końcowa, która pozwoli na znaczne oszczędności niż gdyby miało to miejsce podczas kupowania gotowego już ekogroszku.