Ile gotować jajka na miękko, a jak gotować jajka na twardo?

W jajkach lubuje się praktycznie każdy. Choć nie brakuje zwolenników, którzy preferują tylko jeden sposób przygotowania tego pełnowartościowego produktu. O tym, jak należy postępować, by przyrządzić idealne jajka na miękko lub na twardo, przeczytacie w poniższym artykule. Smacznego!

Jajka na miękko polecają się na śniadanie

Jajko na miękko to najszybszy sposób przygotowania jajka. Powszechną zasadą stosowaną w tym przepisie, jest gotowanie jajka przez 3 minuty. Wówczas białko idealnie się ścina, a żółtko pozostaje lejące. I tutaj również można, z zegarkiem w ręku, ugotować jajko tak by żółtko wylewało się zupełnie nieugotowane bądź było nieco stężałe. Wszystko zależy tak naprawdę od preferencji osoby, która czeka na pyszne ś niadanie. Jajka na miękko to bardzo pożywny i smaczny posiłek, który można spożywać o różnych porach dnia. Prócz śniadań może stanowić podstawę przed obiadowej przekąski, lunchu lub jako dodatek do kolacji. Chcąc ugotować idealne jajko na miękko, przede wszystkim należy postępować zgodnie z dokładnymi wytycznymi. I to prawda, że jajko na miękko gotuje się z zegarkiem/minutnikiem w ręku.  Jednak co najważniejsze, jajko musi mieć temperaturę pokojową. Jeśli wcześniej znajdowało się w lodówce, to może się okazać, że po wspomnianych trzech minutach, białko nie będzie wcale ścięte.

Jajka na twardo przygotowane perfekcyjnie

W przypadku gotowania jajek na twardo, zasada trzech minut oczywiście się wydłuża i mówimy tutaj o 5 minutach. Jednak podobnie jak podczas gotowania jajka na miękko, również i tu jajko powinno być w temperaturze pokojowej. Dlatego przed przyrządzaniem posiłku, należy wcześniej wyjąć jajka z lodówki, jeśli tam je właśnie przechowujemy. Podobnie jak w przypadku jajek na miękko, tajemnica tkwi w czasie gotowania: jeśli zostawisz jajko do ugotowania za krótko, pozostanie ono z miękkim i niedogotowanym żółtkiem. Jeśli jednak gotujemy zbyt długo, jajko wyschnie, a żółtko nabierze zielonkawego koloru. Oczywiście jajko nie będzie smakowało źle, ale będzie bardzo papkowate.

Triki babci na obieranie jajek

Jajka ugotowane na twardo, po ostudzeniu, trzeba jeszcze obrać ze skorupek. I choć sposobów na obieranie można znaleźć mnóstwo, jedna z porad jest zawsze skuteczna. Przed gotowaniem dodaj do garnka sól kuchenną. Około 2-3 łyżki na 1 litr wody. Oczywiście przyprawa w żaden sposób nie wpłynie na smak jajek. Jednak dzięki temu, każde jajko będzie można idealnie obrać ze skorupki.