Piszczące hamulce w rowerze

Jazda rowerem to jedna z tych aktywności fizycznych, która jest idealna dla każdego, bez względu na wiek. Co więcej, ze świeczką można szukać osób, które nie potrafią jeździć na rowerze. Tym bardziej każdy, z pewnością niejeden raz spotkał się z piszczącymi hamulcami. Jak poradzić sobie z tą irytującą sytuacją?

Co robić, jeśli hamulce w rowerze piszczą?


Hałas, który przeszkadza podczas hamowania może budzić niepokój. Choć hamulce działają bez zarzutu. To jednak dźwięk jest nie tylko irytujący, ale przeszkadza w chwilach, kiedy chcemy się zrelaksować. Poniżej wskazano cztery kroki, które należy podjąć by pozbyć się niechcianego piszczenia.

  1. Wyczyść klocki hamulcowe

W klockach hamulcowych gromadzi się brud, kurz i tłuszcz, co może powodować piszczenie. Wystarczy wyczyścić je wilgotną szmatką i sprawdzić, czy są gładkie i pozbawione śladów użytkowania. Jeśli klocki hamulcowe są zużyte lub uszkodzone, może zaistnieć konieczność ich wymiany. Jak zawsze lepiej wybrać części dobrej jakości. Oczywiście należy również zachować ostrożność, aby wybrać je odpowiednie do rodzaju hamulców tarczowych. Warto pamiętać, że obecność brudu czy kurzu, na klockach może powodować nie tylko piszczenie, ale w dłuższej perspektywie nawet uszkodzenie samej tarczy.

  1. Sprawdź stan tarczy hamulcowej

Jeśli jest brudna lub uszkodzona, może to powodować niechciany dźwięk. Tarczę można tak jak w przypadku klocków, czyścić wilgotną szmatką lub w razie potrzeby wymienić. Jednak należy być ostrożnym, by nie uszkodzić całego mechanizmu.

  1. Wyreguluj położenie klocków hamulcowych

Jeśli nie zostaną umieszczone prawidłowo, mogą powodować piszczenie i hałas. Należy wyregulować położenie klocków tak, aby były ułożone równoległe do tarczy hamulcowej i wyśrodkowane na powierzchni tarczy.

  1. Sprawdź obecność powietrza w obwodzie hamulcowym (w przypadku hydraulicznych hamulców tarczowych)

Jeżeli nawet po wypróbowaniu poprzednich rozwiązań Twoje hamulce nadal piszczą, może to oznaczać, że w „przewodach” hamulcowych znajduje się powietrze. W takim przypadku należy udać się do wyspecjalizowanego mechanika w celu odpowietrzenia hamulców i usunięcia powietrza z układu.

Kiedy należy rower oddać do serwisu?

Kupując nowy lub używany rower z hamulcami tarczowymi, czasami nie zwracamy uwagi na same hamulce: czy są to hamulce mechaniczne czy hydrauliczne? Jednak ten aspekt ma ogromne znaczenie dla skuteczności hamowania. Hamulce tarczowe stały się obecnie standardem we wszystkich typach rowerów, niezależnie od rodzaju jazdy na rowerze (rower górski, szosowy, przełajowy czy szutrowy).