Ile białka ma jajko?

W 100 g jaj znajduje się około 12 i pół grama białka; biorąc pod uwagę, że średniej wielkości jajko waży około 60 gramów, na każde spożyte jajko dostarczamy organizmowi około 7 i pół grama białka. Chociaż jaja są doskonałym źródłem białka, wiele osób boi się ich wysokiej zawartości tłuszczu i cholesterolu.

Odkrywamy tajemnice białka

Zawartość białka rozkłada się mniej więcej równomiernie w żółtku i białku jaja (w tym drugim jego ilość nieznacznie przeważa). Natomiast tłuszcz i cholesterol zawarte są wyłącznie w żółtku. Płynne białka jaj – świeże, pasteryzowane lub liotyzowane – stanowią zatem doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zwiększyć zawartość białka w swojej diecie bez wprowadzania nadmiaru lipidów.

Albuminy jaj – czym są?

W dziedzinie suplementów diety albuminy jaj stanowią tradycyjną alternatywę dla białek serwatkowych. Wartość biologiczna i wydajność białka są w zasadzie podobne tak jak pozostałe wskaźniki jakości białka. Białka jaja mają lekko słony smak, podczas gdy białka serwatki są delikatniejsze w smaku i są nieco tańsze.

Z kolei białka z białka jaja stanowią idealny wybór dla wszystkich sportowców, którzy nie tolerują pochodnych mleka. W porównaniu do źródeł roślinnych, albuminy jaja kurzego mają lepszy profil aminokwasowy, ponieważ charakteryzują się doskonałą równowagą pomiędzy różnymi niezbędnymi aminokwasami. Czas trawienia białek jaj są pośrednie pomiędzy szybszymi białkami serwatkowymi i wolniejszymi kazeinami. To właśnie ta cecha wpływa na ich doskonałą moc sytości.

Czy wiedziałeś, że …

Surowe białka jaja kurzego są ciężko strawne ze względu na obecność owomukoidu (aktywność antytrypsynowa), lizozymu (środek przeciwbakteryjny) i awidyny (która zapobiega wchłanianiu witaminy H). Witamina ta to popularna biotyna, znana również pod nazwą witaminy B7.

Ze względu na sposób przygotowania wartość odżywcza – zwłaszcza zawartość energii i tłuszczu – różni się nieznacznie pomiędzy jajkiem na twardo i jajkiem sadzonym. Ale oba są odpowiednie jako część zdrowej diety. Kilka dodatkowych wskazówek:

  • Zawsze łącz jajko gotowane lub sadzone z dużą ilością warzyw. Jeśli jesz z pieczywem, wybieraj pieczywo pełnoziarniste.
  • Uważaj, aby nie dodać za dużo soli. Doprawić do smaku świeżo zmielonym pieprzem i świeżymi ziołami.

Natomiast żółtka jaj są łatwo przyswajalne na surowo. Jeśli jednak poddamy je obróbce cieplnej w wysokiej temperaturze do 100 C, np. podczas smażenia, stają się ciężko strawne. Nie bez przyczyny zatem, jajka na miękko królują podczas śniadań na całym świecie.