Na czym polega gra Prawda czy wyzwanie?

„Prawda czy wyzwanie” to gra, która nie ma ograniczeń wiekowych. Jest ponadczasową klasyką, której popularność wcale nie maleje. Z biegiem lat gra jest stałym elementem imprez na całym świecie.

Jakie są zasady gry?

Liczba graczy jest nieograniczona, jednak muszą być minimum dwie osoby. Nie ma również zasady, by liczba ta była parzysta czy też nie. Gracze wspólnie wyznaczają osobę, która zaczyna i wypowie pierwszy raz „prawda czy wyzwanie”, wybranemu przeciwnikowi. Ten musi zdecydować, czy odpowie na zadane pytanie, czy woli wykonać wyzwanie. W przypadku wybrania „prawdy” osoba rozgrywająca musi zadać pytanie, na które przeciwnik ma odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Jeśli jednak wskazano na „wyzwanie”, przeciwnik otrzymuje zadanie do wykonania. Jakie mają być pytania i wyzwania? To już wyłącznie kreatywność graczy. Oczywiście, mogą oni przed rozpoczęciem gry ustalić dodatkowe zasady, np. ograniczając tematy, których nikt nie poruszy, czy zadania, których nikt nie będzie „zlecał”.

Historia gry „Prawda czy wyzwanie”

Ciekawostką jest, że gra ma starożytne korzenie. Za zabawnym i nieszkodliwym wyglądem kryje się fascynująca historia. Historia gry „Prawda czy wyzwanie” ma swoje korzenie w Anglii. Pierwotnie nazywana „Pytaniami i poleceniami”, była popularna wśród dorosłych w XVI wieku. Miało na celu nakłonienie ludzi do wyjawienia ich najintymniejszych sekretów lub do wykonania dziwacznych zadań. Pierwsze wzmianki o pytaniach i poleceniach znajdują się w słowniku francusko-angielskim z 1677 roku autorstwa Guya Miege. „Prawda czy wyzwanie” jest często opisywana jako „odważna gra” wśród ulicznych gier dla dzieci. We Francji zwana „Roi qui ne ment”, istniała już w 1345 roku. Już wtedy gry były sposobem na nawiązywanie kontaktów towarzyskich i budowanie więzi z innymi. Gracze mieli wybór, czy odpowiedzieć na prowokacyjne pytanie, czy wykonać odważną czynność. W XVII wieku gra „Prawda czy wyzwanie” była sposobem na flirtowanie z kimś, kogo się lubiło. Jedno z pierwszych wyzwań, jakie kiedykolwiek wymyślono, miało sprawić, że serca XVII-wiecznej brytyjskiej burżuazji zabiją szybciej. Brzmiało ono: „Pewnej Pani nakazano umieścić swój busk w dorsza dla dżentelmenów”. Tłumaczenie? Pewną kobietę poproszono o włożenie męskich spodni.

„Prawda czy wyzwanie” w epoce nowożytnej

W XX wieku gra przybrała formę, którą znamy dzisiaj. Często odwołujemy się do niego w kulturze popularnej, na przykład w serialach komediowych, filmach, a nawet muzyce. W świecie muzyki i filmu Madonna w swoim filmie dokumentalnym z 1991 roku zdecydowała się zatytułować jedną ze swoich piosenek „Truth or Dare”. W 2018 roku na ekrany kin trafił film o tym samym tytule, w którym Lucy Hale i Tyler Posey wcielili się w bohaterów makabrycznej wersji. Ten horror przenosi rozgrywkę na zupełnie nowy poziom, a graczy nawiedzają siły nadprzyrodzone, jeśli odmówią podjęcia wyzwań.