Czy nagrywanie rozmów jest legalne

Rozwój nowych technologii sprawia, że ​​nagrywanie dźwięku jest bardzo łatwe i dostępne. Wystarczy, że włączysz w swoim smartfonie funkcję dyktafonu. W chwili gdy tylko rozmowa staje się kontrowersyjna, można wyjąć telefon i aktywować odpowiednią funkcję. Pozwoli to zebrać dowód, który w razie potrzeby będzie można wykorzystać później np. w sądzie.

Czy można nagrania używać bez zgody?

Jeśli chodzi o nagrywanie rozmowy między kilkoma osobami, ważne jest, aby wziąć pod uwagę ramy prawne w przypadku, gdy którakolwiek z nich chce nagrać rozmowę bez zgody pozostałych. Możliwe jest nagrywanie rozmowy bez zgody wszystkich stron i dopuszczanie nagrania pod pewnymi warunkami. Sam fakt nagrania rozmowy osoby nagrywającej z inną osobą nie narusza praw tych osób. Nawet jeśli nie wiedzą one, że są nagrywane lub mogłyby się temu sprzeciwić.

Nie jest tym samym nagrywanie rozmów osób trzecich bez ich zgody, co mogłoby naruszyć prawa komunikacyjne tych osób. Natomiast w przypadku, gdy nagranie nie zostanie uznane za nielegalne, a rozmowa odbyła się swobodnie, to znaczy, że osoba nagrywająca dobrowolnie przekazała tę informację osobie nagrywającej.

Wykorzystanie nagrań w sądzie

Wykorzystanie tych nagrań nie może w żadnym wypadku zostać upublicznione w celu ochrony praw danej osoby. O czym nalezy pamietać. Nagrań dla celów dowodowych nie można publikować na portalach społecznościowych ani w mediach, jeżeli nie zagraża to interesowi publicznemu.

Kiedy mówi się o nagrywaniu rozmowy między wieloma osobami, ważne jest, aby upewnić się, że jedna z nich zdecyduje się nagrać rozmowę bez zgody pozostałych. Jednakże nie można tego nagrania używać bez zgody tych osób. Z wyjątkiem rzadkich przypadków, gdy jego użycie stanie się ważniejsze w obliczu wyrządzonych poważnych szkód. Przypadki te zwykle mają miejsce podczas publicznych procesów. Czego przykładem są programy dochodzeniowe z ukrytą kamerą.