Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzenie grzejników pozwala wyeliminować pęcherzyki powietrza i zanieczyszczenia, dzięki czemu grzejniki mogą zagwarantować optymalną wydajność i uniknąć wzrostu zużycia energii. Odpowietrzenie to dość prosty proces, tak naprawdę można to zrobić samodzielnie, bez większych problemów. Oczywiście konieczne jest odpowietrzanie zimnego grzejnika, zgodnie z ze wskazówkami, które poznasz w poniższym artykule.

Działanie grzejnika „od podszewki”

Zanim wyjaśnimy, jak odpowietrzyć grzejniki, warto zrozumieć, jak działa grzejnik i jakie są jego główne elementy. Pozwoli to uniknąć nieporozumień związanych z objaśnieniem procedury usuwania powietrza z grzejników. Elementy grzejnika, które musisz znać, to:

  • Zawór odpowietrzający grzejnika;
  • Pokrętło termostatu;
  • Zawór termostatyczny.

Termostat to pokrętło służące do regulacji temperatury grzejnika, zwykle umieszczone w górnej części grzejnika i połączone z zaworem termostatycznym. Po przeciwnej stronie lub na dole znajduje się zawór odpowietrzający, lub kran grzejnika, który należy otworzyć kluczem, aby wypuścić wodę. Niektóre modele grzejników mogą mieć inną charakterystykę, jednakże poniższa procedura jest odpowiednia dla większości modeli stosowanych w domach.

Jak odpowietrzyć grzejniki zaworem termostatycznym?

Jeśli twój grzejnik ma zawór termostatyczny, aby go odpowietrzyć, powinieneś postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Wyłączyć instalację grzewczą i otworzyć zawór termostatyczny.
  • Poczekać, aż grzejniki ostygną, zanim zaczniesz odpowietrzać.
  • Podstaw wiadro (lub miskę) pod kran i odkręć kluczem zawór odpowietrzający grzejnika.
  • Ostrożnie przekręć zawór w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, pozwalając wodzie powoli wypłynąć, nie otwierając całkowicie kranu.
  • Wypuść trochę wody, a następnie zamknij zawór, obracając go w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, nie dokręcając go zbyt mocno.
  • Sprawdź ciśnienie w bojlerze na odpowiednim wyświetlaczu, sprawdzając, czy wynosi ono od 1 do 2 barów.
  • Jeżeli ciśnienie jest wyższe niż 2 bary, należy ponownie odpowietrzyć grzejniki. W przeciwnym wypadku, jeżeli jest niższe niż 1 bar, wystarczy otworzyć kran znajdujący się pod kotłem i dolać ciepłej wody do obiegu.
  • Włącz instalację grzewczą i upewnij się, że cała powierzchnia grzejników nagrzewa się równomiernie.

Jak odpowietrzyć grzejniki bez zaworów

W przypadku bardzo starych grzejników może być problem ze znalezienia zaworu odpowietrzającego. Jak ma to miejsce na przykład w przypadku grzejników żeliwnych instalowanych wiele lat wcześniej i nigdy niewymienianych. W takiej sytuacji, aby odpowietrzyć grzejnik, należy odłączyć rurę dopływową ciepłej wody, uważając, aby nie naciskać nakrętki na siłę, ponieważ może ona pęknąć. To samo dotyczy dokręcania po odpowietrzeniu, operacji, która może spowodować niewielkie nieszczelności lub sączenie, powodując zmniejszenie wydajności systemu grzewczego. W takich przypadkach lepiej jest wezwać hydraulika, aby nie tylko wykonał odpowietrzenie, ale także zamontował zawór odpowietrzający. W ten sposób następnym razem będzie można samemu odpowietrzyć grzejnik.