Jak zrobić wentylację w pokoju bez komina

Mieszkasz w domu lub mieszkaniu bez kontrolowanej wentylacji mechanicznej? Zastanawiasz się jak skutecznie przewietrzyć swoje pomieszczenie bez konieczności stosowania wentylacji mechanicznej? Na szczęście istnieją proste i naturalne rozwiązania, które pozwolą przewietrzyć pomieszczenie bez komina.

Czym jest wentylacja naturalna?

Wentylacja naturalna to system wentylacji, który opiera się na zasadzie unoszenia się gorącego powietrza i wytwarzania naturalnego ciągu powietrza w domu. Oszczędza energię, chroni zdrowie i zmniejsza zanieczyszczenie.

Wentylacja naturalna wykorzystuje różnice ciśnienia i temperatury pomiędzy powietrzem w pomieszczeniu i powietrzem na zewnątrz, aby zapewnić wymianę powietrza w domu. Świeże powietrze napływa przez nawiewniki zlokalizowane w głównych pomieszczeniach (salon, sypialnie), a zużyte powietrze wypływa przez nawiewniki zlokalizowane w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka, WC). Nawiewy te połączone są z pionowymi kanałami prowadzącymi na dach. Wentylację naturalną można wspomagać wentylatorem, który uruchamia się, gdy naturalny ciąg jest niewystarczający.

Elektryczne wyciągi powietrza

Elektryczne wyciągi powietrza to urządzenia mocowane do ściany lub sufitu i wysysające zużyte powietrze z pomieszczenia na zewnątrz. Zazwyczaj są wyposażone w wentylator, silnik i zawór zwrotny. Można nimi sterować za pomocą włącznika, przewodu, ogniwa na podczerwień lub czujnika wilgotności. Elektryczne wyciągi powietrza nadają się szczególnie do wilgotnych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka. Pomagają odprowadzać wilgoć, zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, a także zapobiegają kondensacji i problemom z pleśnią.

Osuszacze i oczyszczacze powietrza

Osuszacze i oczyszczacze powietrza to urządzenia podłączane do gniazdka elektrycznego i oczyszczające powietrze w pomieszczeniu. Zadaniem osuszaczy jest zmniejszenie poziomu wilgoci w powietrzu, poprzez wychwytywanie wody w postaci pary i przekształcanie jej w ciecz. Są przydatne do oczyszczania powietrza, zapobiegania uczuciu wilgoci i zimna. Oczyszczacze powietrza mają za zadanie filtrować powietrze, eliminując drobne cząstki, alergeny, bakterie, wirusy, pyłki, sierść zwierząt, dym czy zapachy. Są przydatne w poprawie jakości powietrza, zmniejszeniu ryzyka alergii, astmy czy infekcji dróg oddechowych. Pomagają w stworzeniu zdrowszej i przyjemniejszej atmosfery.